Gdzie lub jak nabyć własną domenę ...

Sposobów na to mamy kilka. Na wstępie warto rozróżnić rodzaj rynku ze względu na źródło pochodzenia danej domeny.

Rynek pierwotny: rejestrujemy

Rynek pierwotny kojarzymy z zakupem rzeczy całkowicie nowych, wcześniej nie używanych (chyba, że jesteś sprzedającym na allegro – wtedy niekoniecznie). Dla przykładu nieruchomości rynku pierwotnego to budynki budowane od podstaw. W takich przypadkach mamy pewność, iż dana nieruchomość jest nowa i nikt przed nami jej nie użytkował.
Z rynkiem domen jest inaczej. O tym należy pamiętać – rejestrując domenę nie mamy pewności, iż nikt jej nie użytkował. Domena mogła zostać w przeszłości zarejestrowana i mogła być używana, po czym została uwolniona. Może mieć swoją historię, którą należałoby wcześniej sprawdzić. Do negatywnych przypadków należą domeny wpisane na listy spamowe, bądź zablokowane przez wyszukiwarki czy inne serwisy. Odkręcenie takiej sytuacji wymaga czasu i nie małej wiedzy. Pozytywne przypadki też istnieją. Domena mogła zostać uwolniona zgodnie z zamysłem, mogła posiadać swój nie mały ruch, może odnosić się do zamkniętej w przeszłości firmy, której profil działalności nam odpowiada itd…

Edit: rynek pierwotny domen bardziej można przyrównać do rynku pierwotnego samochodów – nie zawsze nowy samochód jest bezwypadkowy…

Wskazówki:

  • jeśli znajdziemy wolną domenę sprawdźmy jej historię (google, whois)
  • szukajmy opinii o rejestratorze jeszcze przed jego wyborem
  • rozeznajmy ceny rejestracji ale także odnowień czy transferów
  • domeny rejestrujemy na rok (gdzieniegdzie można na dłużej)
  • domeny z rynku pierwotnego w 98% przypadków możemy zarejestrować w promocyjnej cenie (około 10 – 12 zł), odnowienie na kolejny rok jest już dużo droższe (około 50 zł),
  • nie zawsze najniższa cena idzie w parze z jakością usług rejestratora

Bez względu na to, jaką domenę wybierzemy rejestrujemy ją w serwisie do tego celu stworzonym – u rejestratora. Jak zwykle bywa najłatwiej wpisać w wyszukiwarce słowa „rejestrator domen” lub coś w tym stylu i skierować się pod wskazany adres. W tym miejscu odsyłam do wskazówek…

Rejestracja w większości wypadków wygląda tak samo.  Tak jak w przypadku potwierdzenia dostępności domeny wpisujemy w znalezionym pasku naszą nazwę z wybraną końcówką i potwierdzamy wybór. Jeśli nasza domena jest rzeczywiście wolna rejestrator informuje nas o cenie jej nabycia. Gdy wszystko się zgadza i zatwierdzimy wybór, przenoszeni jesteśmy do formularza logowania do naszego konta by potwierdzić nasze dane. Jeśli takiego konta jeszcze nie utworzyliśmy robimy to teraz. Po zalogowaniu, po zatwierdzeniu chęci zakupu domena zostaje przypisana do naszego konta. Jeżeli od razu opłaciliśmy jej roczny abonament przez okres 365 dni możemy się cieszyć własnym adresem. Zdarza się tak, iż rejestrator pozwala zarezerwować daną domenę na okres 14 dni. Wtedy w ograniczonym zakresie możemy próbować swoich sił i zdecydować czy domena nam odpowiada czy też nie.

Rynek wtórny: kupujemy na giełdzie

Rynek wtórny – czyli domeny zarejestrowane, przeznaczone na sprzedaż. Trafiamy na nie najczęściej wchodząc pod dany adres lub przeglądając oferty giełd czy innych portali aukcyjnych. Dla przykładu w naszym kraju za największą i najwspanialszą giełdę domen uważa się (czyt. siebie) Aftermarket, co nie przeszkadza korzystać np. z giełdy Sedo, która swoją drogą, jest międzynarodowa. Domeny także znajdziemy choćby na Allegro. Jeśli domena jest na sprzedaż to zawsze znajdzie kanał dystrybucji. Trzeba szukać.

Jak wygląda zakup?
Giełda domen. W pierwszej kolejności trzeba mieć konto w danym serwisie. Następnie składamy swoją ofertę zakupu bądź akceptujemy ofertę sprzedającego. Przekazujemy środki i w zasadzie to wszystko. Serwis zadba by domena trafiła w „nasze ręce”.
Podobnie możemy nabyć domenę drogą bezpośrednią. Jeśli wraz ze sprzedającym uzgodnimy satysfakcjonującą cenę, w bezpieczny sposób finalizujemy transakcję.

Wskazówki:

  • jeśli trafimy na interesującą nas domenę i jest ona na sprzedaż poza serwisem, warto poprosić sprzedającego o sprzedaż właśnie poprzez serwis – jest to znacznie bezpieczniejsze,
  • wybraną domenę należy sprawdzić tak jak w przypadku domen z rynku wtórnego,
  • przed zakupem należy sprawdzić datę odnowienia domeny – by nie okazało się, iż wygaśnie krótko przed jej zakupem,
  • pamiętajmy by ustalać ceny końcowe zbycia domeny, transfer domeny niekiedy jest płatny,
  • dopiero w momencie przetransferowania domeny na nasze konto możemy uznać transakcję za zakończoną.

Opcja to nic innego jak wykupienie u dostawcy usługi (np. giełdy domen), która pozwoli nam przejąć domenę zaraz po jej uwolnieniu przez dotychczasowego właściciela. Opcję wykupuje się na dany okres. Niestety wykupienie opcji nie gwarantuje pozyskania domeny. Moim zdaniem liczy się tu na ślepy traf – przypadkowe nie przedłużenie ważności domeny (jeśli domena jest znakiem towarowym łatwo jest ją odzyskać) lub na lenistwo kupującego (wiemy, że domena jest w trakcie uwalniania i boimy się, że ktoś nam ją zgarnie sprzed nosa).

Przekazanie domeny.
Ostatnim krokiem przy zakupie domeny jest przekazanie przez sprzedającego  lub serwis kodu authinfo domeny. Pozwoli on nam przetransferować domenę na nasze konto. Uwaga: w procesie transferu uczestniczy także sprzedający.